ホーム > プロフィール > 岡田かつやの経歴

トピックス

岡田かつやの経歴

衆議院議員
ENGLISH

2020年4月1日現在

  • 1990年 衆議院選挙初当選。政治改革実現を目指し、93年自民党を離党。以来「政権交代可能な政治の実現」という信念を貫き、政治活動を続ける。
  • 1998年 民主党結成に参加。政調会長、幹事長を経て、2004年に代表に就任。参議院選挙で小泉総理の自民党を上回る議席を得るも、2005年の郵政総選挙で敗れ代表辞任。
  • 2009年 総選挙で幹事長として政権交代を実現。民主党政権では、外務大臣、与党幹事長、副総理を務める。
    野党となった民主党再建のため、2015年再度代表に就任。維新の党との合流により、16年民進党を結成、同党の代表に就任。同年の参議院選挙では野党統一候補を実現し、野党勢力後退に歯止めをかける。
  • 2017年 民進党分裂後は、国会においては野党共同会派で活動しつつ、無所属の立場で大きなかたまりを目指す。三重県においては、立憲・国民両党と無所属の議員が結集して民主連合を結成、代表に就任
  • 2020年 ようやく念願かない、新しい立憲民主党結成。現在党常任顧問。予算委員会と外務委員会に所属。
  • 趣味は映画鑑賞、ジムでのトレーニング、歩くこと、読書など。
  • 好きな食べ物は果物、和菓子など。
  • 尊敬する人物は織田信長。
  • 座右の銘は「大器晩成」。
  • 家族は妻と一女二男。
  • 著書に『政権交代~この国を変える』(講談社)、『岡田語り』(武田ランダムハウスジャパン)、『外交をひらく~核軍縮・密約問題の現場で』(岩波書店)など。≫ 著書紹介ページ
岡田かつやメッセージ

English
岡田かつやの経歴

Katsuya OKADA

Member of the House of Representatives
Mie Prefecture No.3 constituency (elected 10 times)

  • Office: #506, 1st Members’ Office Building, 2-2-1 Nagatacho, Chiyoda-ku, Tokyo
  • Tel: +81-3-3508-7109
  • Fax: +81-3-3502-5047
  • Email: webmaster@katsuya.net

May.2017 Assumed the position of Chair, Committee on Security
Sep.2016 Assumed the position of Standing Advisor, DP
Mar.2016 Participated in the founding of the Democratic Party
Assumed the position of President, DP
Jan. 2015 Assumed the position of President, the Democratic Party of Japan (DPJ)
Sep. 2014 Assumed the position of Acting President, DPJ
Dec. 2012 Assumed the position of Chair, Political Reform Promotion Headquarters, DPJ
Jan. 2012 Assumed the position of Deputy Prime Minister (Reshuffled Noda Cabinet)
Sep. 2010 Assumed the position of Secretary General, DPJ
Sep. 2009 Assumed the position of Minister for Foreign Affairs (Hatoyama Cabinet and then Kan Cabinet)
May. 2009 Assumed the position of Secretary General, DPJ
Sep. 2005 Resigned the presidency of the DPJ after the party suffered a setback in the general election where he challenged Prime Minister Koizumi
May. 2004 Assumed the position of President, DPJ
Apr. 1998 Participated in the founding of the Democratic Party of Japan (DPJ)
Jun. 1993 Voted to support the motion of no confidence against the Miyazawa Cabinet and seceded the LDP
Feb. 1990 Elected to the House of Representatives for the first time as a Liberal Democratic Party (LDP) member
Apr. 1976 Entered the Ministry of International Trade and Industry (MITI; now the Ministry of Economy, Trade and Industry[METI])
Mar. 1976 Graduated from Faculty of Law, the University of Tokyo
July 14, 1953 Born in the city of Yokkaichi, Mie Prefecture, Japan

Author of Seiken Kotai: Kono Kuni Wo Kaeru (“A Change of Government: Changing This Nation”) (2008)
Okada Gatari (Okada Talks Candidly) (2010)


HobbiesWatching movies, training in the gym, collecting frog figurines, reading
Favorite foodsFruit, Japanese-style confectioneries
Most respected personOda Nobunaga
Personal mottoGreat talents mature late.
FamilyMarried with one daughter and two sons


TOP